KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2873101
*
nr 287 3101
Nathan Gutman
(1914-1990)
Gouache, N Gutman, 45x37
Utrop:
100 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst n gutman nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:04
-
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:59
-
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05
*
Nathan Gutman
nr 287 3101
Nathan Gutman
(1914-1990)
Gouache, N Gutman, 45x37
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2003 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst n gutman nathan gutman täckfärg vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:04 -
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:59 -
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:05